Eurobasket 2022: Το πρόγραμμα και οι μεταδόσεις όλων των αγώνων από την ΕΡΤ

Αθλητικά

Η καρδιά του Εurobasket 2022, χτυπάει στην ΕΡΤ.

Η δημόσια τηλεόραση θα φιλοξενήσει όλους του αγώνες της μεγάλης αυτής αθλητικής διοργάνωσης, που ξεκινούν από την Πέμπτη 1η Σεπτεμβρίου και ολοκληρώνονται με τον τελικό, την Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου.

Οι αναμετρήσεις θα μεταδοθούν τηλεοπτικά από την ΕΡΤ1, την ΕΡΤ3 και το ERTFLIX και ραδιοφωνικά από την ΕΡΑ ΣΠΟΡ. Η δημοσιογραφική αποστολή της ΕΡΤ σε Μιλάνο και Βερολίνο αποτελείται από τους Δημήτρη Χατζηγεωργίου, Βαγγέλη Ιωάννου, Κώστα Χαλβατσιώτη και Γιάννη Νάτου, οι οποίοι θα περιγράφουν τους αγώνες για την τηλεόραση και το ραδιόφωνο, ενώ θα μεταφέρουν όλο το ρεπορτάζ και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών.

Παράλληλα, καθημερινά, αμέσως μετά το τέλος της βραδινής αναμέτρησης έχει προγραμματιστεί η αθλητική εκπομπή «EΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2022» με τον Αντώνη Καλκαβούρα για την ανασκόπηση της ημέρας. Με απευθείας συνδέσεις οι απεσταλμένοι της ΕΡΤ θα δίνουν το στίγμα της αγωνιστικής δράσης με όλα τα νέα από τους αγώνες, με ρεπορτάζ, συνεντεύξεις και παρασκήνιο.

Στο Εurobasket 2022, τα αστέρια του ευρωπαϊκού μπάσκετ αναμετρώνται για τον τίτλο της κορυφαίας εθνικής ομάδας. Ανάμεσά τους βρίσκεται η Εθνική Ελλάδας, με μια ομάδα που μαγνητίζει τα βλέμματα, καθώς διαθέτει τον δυο φορές MVP του ΝΒΑ, Γιάννη Αντετοκούνμπο, μαζί με μια πλειάδα έμπειρων και ταλαντούχων παικτών, που απαρτίζουν μία από τις πιο ανταγωνιστικές συμμετοχές στη διοργάνωση.

Οι Έλληνες παίκτες που έχει επιλέξει ο Δημήτρης Ιτούδης, μας υπόσχονται μοναδικές στιγμές, αρχικά στο Μιλάνο και εν συνεχεία στο Βερολίνο, όπου και θα ξεχωρίσουν τα φαβορί για τη διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου.

Δεκατρία χρόνια μετά το τελευταίο γαλανόλευκο μετάλλιο, τα πάντα δείχνουν πως η φετινή διοργάνωση μπορεί να σηματοδοτήσει την επιστροφή του ελληνικού μπάσκετ και της επίσημης αγαπημένης στις διακρίσεις.

Eurobasket 2022: Το πρόγραμμα και οι μεταδόσεις

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

1 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30 (ΕΡΤ3)

Ισπανία – Βουλγαρία

15:30 (ΕΡΤ1)

Βοσνία Ερζ. – Ουγγαρία

17:15

Τουρκία – Μαυροβούνιο

18:15 (ΕΡΤ1)

Σλοβενία – Λιθουανία

20:00 (ΕΡΤ3)

Βέλγιο – Γεωργία

21:30 (ΕΡΤ1)

Γαλλία – Γερμανία

2 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Ισραήλ – Φινλανδία

15:15 (ΕΡΤ3)

Ουκρανία – Μ. Βρετανία

18:00 (ΕΡΤ1)

Κροατία – Ελλάδα

18:30

Πολωνία – Τσεχία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ιταλία – Εσθονία

22:00

Σερβία – Ολλανδία

3 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Μαυροβούνιο – Βέλγιο

15:00

Φινλανδία – Πολωνία

15:15 (ΕΡΤ3)

Μ. Βρετανία – Κροατία

15:30

Γερμανία – Βοσνία Ερζ.

17:15

Βουλγαρία – Τουρκία

18:00 (ΕΡΤ1)

Εσθονία – Ουκρανία

18:30

Τσεχία – Σερβία

18:45 (ΕΡΤ Sports)

Λιθουανία – Γαλλία

20:00 (ΕΡΤ3)

Γεωργία – Ισπανία

21:30

Ουγγαρία – Σλοβενία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ελλάδα – Ιταλία

22:00

Ολλανδία – Ισραήλ

4 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Βουλγαρία – Μαυροβούνιο

15:30 (ΕΡΤ3)

Λιθουανία – Γερμανία

17:15 (ΕΡΤ1)

Ισπανία – Βέλγιο

18:45 (ΕΡΤ3)

Σλοβενία – Βοσνία Ερζ.

20:00

Τουρκία – Γεωργία

21:30 (ΕΡΤ3)

Γαλλία – Ουγγαρία

5 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Πολωνία – Ισραήλ

15:15 (ΕΡΤ3)

Κροατία – Εσθονία

18:00 (ΕΡΤ1)

Μ. Βρετανία – Ελλάδα

18:30

Τσεχία – Ολλανδία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ουκρανία – Ιταλία

22:00

Σερβία – Φινλανδία

6 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Βέλγιο – Τουρκία

15:00

Ολλανδία – Πολωνία

15:15 (ΕΡΤ 3)

Εσθονία – Μ. Βρετανία

15:30

Βοσνία – Γαλλία

17:15

Μαυροβούνιο – Ισπανία

18:00 (ΕΡΤ1)

Ελλάδα – Ουκρανία

18:15

Ουγγαρία – Λιθουανία

18:30

Φινλανδία – Τσεχία

20:00 (ΕΡΤ 3)

Γεωργία – Βουλγαρία

21:30

Γερμανία – Σλοβενία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ιταλία – Κροατία

22:00 (ΕΡΤ Sports)

Ισραήλ – Σερβία

7 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30 (ΕΡΤ 3)

Τουρκία – Ισπανία

15:30

Λιθουανία – Βοσνία Ερζ.

17:15

Βουλγαρία – Βέλγιο

18:15 (ΕΡΤ1)

Γαλλία – Σλοβενία

20:00

Γεωργία – Μαυροβούνιο

21:30 (ΕΡΤ1)

Ουγγαρία – Γερμανία

8 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Φινλανδία – Ολλανδία

15:15 (ΕΡΤ 3)

Κροατία – Ουκρανία

18:00 (ΕΡΤ1)

Εσθονία – Ελλάδα

18:30

Τσεχία – Ισραήλ

22:00 (ΕΡΤ Sports)

Μ. Βρετανία – Ιταλία

22:00 (ΕΡΤ1)

Σερβία – Πολωνία

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

10 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

61 (ΕΡΤ 3)

Β2 – Α3

*

63 (ΕΡΤ1)

Α1 – Β4

*

65 (ΕΡΤ 3)

Β1 – Α4

*

67 (ΕΡΤ1)

Α2 – Β3

*

11 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

62 (ΕΡΤ 3)

Γ1 – Δ4

*

64 (ΕΡΤ1)

Δ2 – Γ3

*

66 (ΕΡΤ1)

Γ2 – Δ3

*

68 (ΕΡΤ 3)

Δ1 – Γ4

*

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 13:00, 15:45, 19:00, 20:45

ΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

13 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

69 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 61 – Νικητής 62

*

70 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 63 – Νικητής 64

*

14 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

71 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 65 – Νικητής 66

*

72 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 67 – Νικητής 68

*

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 18:15, 21:30

ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ – 16 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

73 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 69 – Νικητής 70

74 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 71 – Νικητής 72

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 18:15, 21:30

ΤΕΛΙΚΟΙ – 18 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

Μικρός τελικός (ΕΡΤ 3)

Ηττημένος 73 – Ηττημένος 74

18:15

Τελικός (ΕΡΤ1)

Νικητής 73 – Νικητής 74

21:30

Σχετικές ειδήσεις



Πηγή

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.