Eurobasket 2022: Πρεμιέρα για την Ελλάδα κόντρα στην Κροατία – Η ώρα και το κανάλι του αγώνα

Αθλητικά

Eurobasket 2022: Τζάμπολ για την Ελλάδα στη διοργάνωση, με αντίπαλο την Κροατία (18:00, Live blog Newsbomb.gr/ΕΡΤ). 

Το Eurobasket 2022 ξεκίνησε την Πέμπτη (1/9) με την εθνική ομάδα της Ελλάδας να ρίχνεται στη «μάχη» σήμερα (2/9), στον όμιλο που διεξάγεται στο Μιλάνο. Αντίπαλος της «επίσημης αγαπημένης» η Κροατία των NBAers Μπογκντάνοβιτς, Ζούμπατς αλλά και των γνωστών από τη θητεία τους στην Ελλάδα, Χεζόνια και Μουαλομέροβιτς.

Ο τελευταίος, πλέον είναι στην άκρη του πάγκου ως προπονητής, αλλά ως παίκτης είχε αγωνιστεί σε Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ στη χώρα μας και γνωρίζει καλά το ελληνικό μπάσκετ.

Η Εθνική Ελλάδας, βέβαια, με τον Δημήτρη Ιτούδη στη θέση του προπονητή και με τον κορυφαίο σταρ όχι απλά της διοργάνωσης αλλά του πλανήτη, Γιάννη Αντετοκούνμπο, στο ρόστερ της, αισιοδοξεί να μπει στο Eurobasket 2022 με το… δεξί.

Η αναμέτρηση της Ελλάδας με την Κροατία θα διεξαχθεί στις 18:00, και η τηλεοπτική μετάδοση θα γίνει από την ΕΡΤ.


Το πρόγραμμα και οι μεταδόσεις του Eurobasket 2022

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

1 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30 (ΕΡΤ3)

Ισπανία – Βουλγαρία

114-87

15:30 (ΕΡΤ1)

Βοσνία Ερζ. – Ουγγαρία

95-85

17:15

Τουρκία – Μαυροβούνιο

72-68

18:15 (ΕΡΤ1)

Σλοβενία – Λιθουανία

92-85

20:00 (ΕΡΤ3)

Βέλγιο – Γεωργία

79-76

21:30 (ΕΡΤ1)

Γαλλία – Γερμανία

63-76

2 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Ισραήλ – Φινλανδία

15:15 (ΕΡΤ3)

Ουκρανία – Μ. Βρετανία

18:00 (ΕΡΤ1)

Κροατία – Ελλάδα

18:30

Πολωνία – Τσεχία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ιταλία – Εσθονία

22:00

Σερβία – Ολλανδία

3 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Μαυροβούνιο – Βέλγιο

15:00

Φινλανδία – Πολωνία

15:15 (ΕΡΤ3)

Μ. Βρετανία – Κροατία

15:30

Γερμανία – Βοσνία Ερζ.

17:15

Βουλγαρία – Τουρκία

18:00 (ΕΡΤ1)

Εσθονία – Ουκρανία

18:30

Τσεχία – Σερβία

18:45 (ΕΡΤ Sports)

Λιθουανία – Γαλλία

20:00 (ΕΡΤ3)

Γεωργία – Ισπανία

21:30

Ουγγαρία – Σλοβενία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ελλάδα – Ιταλία

22:00

Ολλανδία – Ισραήλ

4 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Βουλγαρία – Μαυροβούνιο

15:30 (ΕΡΤ3)

Λιθουανία – Γερμανία

17:15 (ΕΡΤ1)

Ισπανία – Βέλγιο

18:45 (ΕΡΤ3)

Σλοβενία – Βοσνία Ερζ.

20:00

Τουρκία – Γεωργία

21:30 (ΕΡΤ3)

Γαλλία – Ουγγαρία

5 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Πολωνία – Ισραήλ

15:15 (ΕΡΤ3)

Κροατία – Εσθονία

18:00 (ΕΡΤ1)

Μ. Βρετανία – Ελλάδα

18:30

Τσεχία – Ολλανδία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ουκρανία – Ιταλία

22:00

Σερβία – Φινλανδία

6 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Βέλγιο – Τουρκία

15:00

Ολλανδία – Πολωνία

15:15 (ΕΡΤ 3)

Εσθονία – Μ. Βρετανία

15:30

Βοσνία – Γαλλία

17:15

Μαυροβούνιο – Ισπανία

18:00 (ΕΡΤ1)

Ελλάδα – Ουκρανία

18:15

Ουγγαρία – Λιθουανία

18:30

Φινλανδία – Τσεχία

20:00 (ΕΡΤ 3)

Γεωργία – Βουλγαρία

21:30

Γερμανία – Σλοβενία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ιταλία – Κροατία

22:00 (ΕΡΤ Sports)

Ισραήλ – Σερβία

7 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30 (ΕΡΤ 3)

Τουρκία – Ισπανία

15:30

Λιθουανία – Βοσνία Ερζ.

17:15

Βουλγαρία – Βέλγιο

18:15 (ΕΡΤ1)

Γαλλία – Σλοβενία

20:00

Γεωργία – Μαυροβούνιο

21:30 (ΕΡΤ1)

Ουγγαρία – Γερμανία

8 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Φινλανδία – Ολλανδία

15:15 (ΕΡΤ 3)

Κροατία – Ουκρανία

18:00 (ΕΡΤ1)

Εσθονία – Ελλάδα

18:30

Τσεχία – Ισραήλ

22:00 (ΕΡΤ Sports)

Μ. Βρετανία – Ιταλία

22:00 (ΕΡΤ1)

Σερβία – Πολωνία

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

10 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

61 (ΕΡΤ 3)

Β2 – Α3

*

63 (ΕΡΤ1)

Α1 – Β4

*

65 (ΕΡΤ 3)

Β1 – Α4

*

67 (ΕΡΤ1)

Α2 – Β3

*

11 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

62 (ΕΡΤ 3)

Γ1 – Δ4

*

64 (ΕΡΤ1)

Δ2 – Γ3

*

66 (ΕΡΤ1)

Γ2 – Δ3

*

68 (ΕΡΤ 3)

Δ1 – Γ4

*

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 13:00, 15:45, 19:00, 20:45

ΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

13 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

69 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 61 – Νικητής 62

*

70 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 63 – Νικητής 64

*

14 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

71 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 65 – Νικητής 66

*

72 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 67 – Νικητής 68

*

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 18:15, 21:30

ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ – 16 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

73 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 69 – Νικητής 70

74 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 71 – Νικητής 72

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 18:15, 21:30

ΤΕΛΙΚΟΙ – 18 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

Μικρός τελικός (ΕΡΤ 3)

Ηττημένος 73 – Ηττημένος 74

18:15

Τελικός (ΕΡΤ1)

Νικητής 73 – Νικητής 74

21:30



Πηγή

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.