Eurobasket 2022: Εύκολη νίκη για την Ιταλία, πριν το ντέρμπι πρωτιάς με την Ελλάδα

Αθλητικά

Eurobasket 2022: Η Ιταλία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κι επικράτησε άνετα (83-62) της Εσθονίας, πριν αντιμετωπίσει την Εθνική μας.

Οι οικοδεσπότες του Γ’ ομίλου ήταν εμφανώς καλύτεροι, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά και δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα.

Όσο και να πάλεψαν οι Εσθονοί, δεν είχαν απαντήσεις κόντρα στην ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο, η οποία αντιμετωπίζει απόψε (22:00) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε έναν αγώνα που αναμένεται να παίξει καθοριστικό ρόλο στη μάχη της πρωτιάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 44-31, 69-50, 83-62.
ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Μπαλντάσο, Μπιλίγκα 2, Ντατόμε 11 (1), Φοντέκιο 19 (5), Μάνιον 12, Μέλι 17 (6ριμπ.), Παγιόλα 4 (1), Πολονάρα 12 (1τρ., 11ριμπ., 5ασ.), Ρίτσι 4 (6ριμπ.), Σπίσου (6ασ.), Τεσιτόρι, Τονούτ 2.
ΕΣΘΟΝΙΑ (Τοϊγιάλα): Ντόρμπεκ, Ντρελ 8 (2), Γιόεσααρ 9 (1), Κίτσινγκ 9 (2), Κότσαρ 6, Κρίσα 20 (4τρ., 6ασ.), Κουλαμάε 2, Νούργκε, Ραϊέστε 4, Τας 2, Βένε 2.

Ξεκίνημα με «100άρα» για τη Σερβία

Στο άλλο ματς που διεξήχθη το βράδυ της Παρασκευής (2/9), η Σερβία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της με «100άρα». Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς επικράτησαν 100-76 της Ολλανδίας, έχοντας κορυφαίους τους Νίκολα Γιόκιτς (19π.) και Βασίλιε Μίτσιτς (15π., 12ασ.).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-21, 51-38, 75-61, 100-76
ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Νταβιντόβατς 1, Γκούντουριτς 5, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζ 4, Γιάραμαζ 9 (3), Γιόκιτς 19 (6ριμπ.), Κάλινιτς 10 (2), Λούτσιτς 6, Μαρίνκοβιτς 18 (5), Μίτσιτς 15 (2τρ., 12ασ.), Νέντοβιτς 2, Ρίστιτς 11.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μπουσκάλια): Ντε Γιόνγκ 28 (6), Έντουαρντς 2, Χάαρμς 8, Χάμινκ 6 (2), Χεράζι 6, Κλουφ 7 (1), Κοκ, Σάφτεναρ 2, Βαν ντε Βουρστ 11 (2), Ουίλιαμς 6

Η Πολωνία νίκησε την Τσεχία στην Πράγα

Η Πολωνία ήταν εξαιρετική στην επίθεση, «άγγιξε» τους 100 πόντους κι επικράτησε (99-84) της Τσεχίας, μέσα στην Πράγα. Η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς, έχοντας πρωταγωνιστές τους Ματέους Πονίτκα και Έι Τζέι Σλότερ, «χάλασαν» το «πάρτι» της οικοδέσποινας του τέταρτου ομίλου.

Ο 39χρονος γκαρντ, μαζί με τον άλλοτε παίκτη του Παναθηναϊκού, σκόραραν μαζί τους 49 από τους 99 πόντους της ομάδας τους, συμβάλλοντας τα μέγιστα ώστε να ξεκινήσει με το δεξί στη διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-18, 46-46, 69-63, 99-84
ΠΟΛΩΝΙΑ (Μίλιτσιτς): Μπαλτσερόφσκι 14 (7ριμπ.), Τσελ 4, Τζίεβα, Γκάρμπατς 3, Μίχαλακ 10, Ολέζνιτσακ 2, Πονίτκα 26 (2τρ., 9ριμπ.), Σενκ 3, Σλότερ 23 (5), Σοκολόφσκι 12 (2), Ζισκόφσκι 2
ΤΣΕΧΙΑ (Γκίντζμπουργκ): Άουντα 10, Μπάλβιν 6 (5ριμπ.), Μπόχατσικ 13 (2), Χρούμπαν 8 (1), Κρέιτσι 6, Κριζ 4, Κίζλινκ 5, Πετέρκα 9 (3), Σατοράνσκι, Σεχναλ 6, Βέσελι 17.

Ο Αβντίγια νίκησε τον Μάρκανεν στο συγκλονιστικό Ισραήλ – Φινλανδία

Τρομερή μάχη έγινε στο Ισραήλ – Φινλανδία, με τον Ντένι Αβντίγια και την παρέα του να κερδίζει στην παράταση με 89-87 (79-79κ.α.) την αντίστοιχη του Λάουρι Μάρκανεν.

Οι Ισραηλινοί βρέθηκαν ακόμα και στο -14 στο ξεκίνημα, ωστόσο ανέτρεψαν την κατάσταση και ξεκίνησαν με τη νίκη στον 4ο όμιλο, ο οποίος διεξάγεται στην Πράγα.

Ο Αβντίγια με τρίποντο έκανε το 79-79 κι έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου έχοντας το ψυχολογικό αβαντάζ έφτασε στην επικράτηση. Ο παίκτης των Ουίζαρντς ήταν εντυπωσιακός, έχοντας 23 πόντους (7/15 σουτ) και 15 ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να πάει… στράφι η τρομερή εμφάνιση του Μάρκανεν, ο οποίος μέτρησε 33 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-27, 40-40, 61-58, 79-79 (κ.α), 89-87
ΙΣΡΑΗΛ (Γκούντες): Αβντίγια 23 (3τρ,, 15ριμπ.), Μπλατ 8 (2τρ., 10ασ.), Κοέν 9 (1), Γκινατ 13, Λέβι 10, Μαντάρ, Μέκελ 6, Μένκο 8, Πνίνι 10 (2), Σόρκιν, Ζούσμαν 2.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Τουόβι): Χουφ 2, Γιάντουνεν 4 (7ριμπ.), Κάντονεν 3, Κόπονεν 7 (1), Λιτλ, Μάντσεν 13 (3), Μάρκανεν 33 (3τρ., 12ριμπ.), Μαξχουνι 11, Πάλμι 3, Σάλιν 6, Βάλτονεν 5.

«Περίπατος» για την Ουκρανία κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία

Η Ουκρανία ξεκίνησε με το δεξί, καθώς δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη αντίσταση από τη Μεγάλη Βρετανία, στον πρώτο αγώνα για τον όμιλο της Εθνικής στο Μιλάνο

Οι παίκτες του Άιναρς Μπαγκάτσκις επικράτησαν 90-63 κόντρα σε έναν αντίπαλο που αποδείχθηκε ιδιαίτερα χαμηλού επιπέδου.

Η Ουκρανία έδειξε επί της ουσίας ότι έχει τον πρώτο λόγο για να πάρει το τέταρτο εισιτήριο για την επόμενη φάση στον Γ’ όμιλο, με δεδομένο ότι η Ελλάδα, η Κροατία κι η Ιταλία θα πάρει τα τρία πρώτα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 42-32, 66-44, 90-61.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 10 (5ασ.), Μπομπρόφ 7 (1), Χέρουν 5, Λεν 13 (1τρ., 6ριμπ.), Λουκάσοφ 8 (1τρ., 5ασ.), Μίχαϊλιουκ 17 (5τρ., 5ριμπ.), Πούστοβι 8 (5ριμπ.), Σάνον 6 (1), Σκάπιντσεφ, Σιντόροφ 10, Τκατσένκο, Ζότοφ 6 (2).
ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ρέινκινγκ): Άντερσον 3 (1), Μπίγκμπι – Ουίλιαμς 4 (7ριμπ.), Κλαρκ 3 (1), Χέσον 10 (2τρ., 5ριμπ.), Λοτιέρ – Ογκουνλέγιε, Μόκφορντ, Νέλσον 16 (4), Ολασένι 10 (9ριμπ.), Σόκο 8, Βαν Όστρουμ 2, Γουίτλ 3 (1τρ., 7ριμπ.), Ουίλαν 3.

Το πρόγραμμα και οι μεταδόσεις του Eurobasket 2022

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

1 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30 (ΕΡΤ3)

Ισπανία – Βουλγαρία

114-87

15:30 (ΕΡΤ1)

Βοσνία Ερζ. – Ουγγαρία

95-85

17:15

Τουρκία – Μαυροβούνιο

72-68

18:15 (ΕΡΤ1)

Σλοβενία – Λιθουανία

92-85

20:00 (ΕΡΤ3)

Βέλγιο – Γεωργία

79-76

21:30 (ΕΡΤ1)

Γαλλία – Γερμανία

63-76

2 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Ισραήλ – Φινλανδία

89-87

15:15 (ΕΡΤ3)

Ουκρανία – Μ. Βρετανία

90-61

18:00 (ΕΡΤ1)

Κροατία – Ελλάδα

85-89

18:30

Πολωνία – Τσεχία

99-84

22:00 (ΕΡΤ1)

Ιταλία – Εσθονία

83-62

22:00

Σερβία – Ολλανδία

100-76

3 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Μαυροβούνιο – Βέλγιο

15:00

Φινλανδία – Πολωνία

15:15 (ΕΡΤ3)

Μ. Βρετανία – Κροατία

15:30

Γερμανία – Βοσνία Ερζ.

17:15

Βουλγαρία – Τουρκία

18:00 (ΕΡΤ1)

Εσθονία – Ουκρανία

18:30

Τσεχία – Σερβία

18:45 (ΕΡΤ Sports)

Λιθουανία – Γαλλία

20:00 (ΕΡΤ3)

Γεωργία – Ισπανία

21:30

Ουγγαρία – Σλοβενία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ελλάδα – Ιταλία

22:00

Ολλανδία – Ισραήλ

4 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Βουλγαρία – Μαυροβούνιο

15:30 (ΕΡΤ3)

Λιθουανία – Γερμανία

17:15 (ΕΡΤ1)

Ισπανία – Βέλγιο

18:45 (ΕΡΤ3)

Σλοβενία – Βοσνία Ερζ.

20:00

Τουρκία – Γεωργία

21:30 (ΕΡΤ3)

Γαλλία – Ουγγαρία

5 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Πολωνία – Ισραήλ

15:15 (ΕΡΤ3)

Κροατία – Εσθονία

18:00 (ΕΡΤ1)

Μ. Βρετανία – Ελλάδα

18:30

Τσεχία – Ολλανδία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ουκρανία – Ιταλία

22:00

Σερβία – Φινλανδία

6 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Βέλγιο – Τουρκία

15:00

Ολλανδία – Πολωνία

15:15 (ΕΡΤ 3)

Εσθονία – Μ. Βρετανία

15:30

Βοσνία – Γαλλία

17:15

Μαυροβούνιο – Ισπανία

18:00 (ΕΡΤ1)

Ελλάδα – Ουκρανία

18:15

Ουγγαρία – Λιθουανία

18:30

Φινλανδία – Τσεχία

20:00 (ΕΡΤ 3)

Γεωργία – Βουλγαρία

21:30

Γερμανία – Σλοβενία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ιταλία – Κροατία

22:00 (ΕΡΤ Sports)

Ισραήλ – Σερβία

7 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30 (ΕΡΤ 3)

Τουρκία – Ισπανία

15:30

Λιθουανία – Βοσνία Ερζ.

17:15

Βουλγαρία – Βέλγιο

18:15 (ΕΡΤ1)

Γαλλία – Σλοβενία

20:00

Γεωργία – Μαυροβούνιο

21:30 (ΕΡΤ1)

Ουγγαρία – Γερμανία

8 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Φινλανδία – Ολλανδία

15:15 (ΕΡΤ 3)

Κροατία – Ουκρανία

18:00 (ΕΡΤ1)

Εσθονία – Ελλάδα

18:30

Τσεχία – Ισραήλ

22:00 (ΕΡΤ Sports)

Μ. Βρετανία – Ιταλία

22:00 (ΕΡΤ1)

Σερβία – Πολωνία

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

10 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

61 (ΕΡΤ 3)

Β2 – Α3

*

63 (ΕΡΤ1)

Α1 – Β4

*

65 (ΕΡΤ 3)

Β1 – Α4

*

67 (ΕΡΤ1)

Α2 – Β3

*

11 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

62 (ΕΡΤ 3)

Γ1 – Δ4

*

64 (ΕΡΤ1)

Δ2 – Γ3

*

66 (ΕΡΤ1)

Γ2 – Δ3

*

68 (ΕΡΤ 3)

Δ1 – Γ4

*

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 13:00, 15:45, 19:00, 20:45

ΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

13 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

69 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 61 – Νικητής 62

*

70 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 63 – Νικητής 64

*

14 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

71 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 65 – Νικητής 66

*

72 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 67 – Νικητής 68

*

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 18:15, 21:30

ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ – 16 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

73 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 69 – Νικητής 70

74 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 71 – Νικητής 72

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 18:15, 21:30

ΤΕΛΙΚΟΙ – 18 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

Μικρός τελικός (ΕΡΤ 3)

Ηττημένος 73 – Ηττημένος 74

18:15

Τελικός (ΕΡΤ1)

Νικητής 73 – Νικητής 74

21:30



Πηγή

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.