Μουντιάλ 2022, Ουρουγουάη – Ν. Κορέα 0-0: Ισοπαλία με δοκάρια

Αθλητικά

Μουντιάλ 2022: Στη «λευκή» ισοπαλία έμειναν Ουρουγουάη και Νότια Κορέα, με την πρώτη να έχει δύο δοκάρια και τη δεύτερη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ουί-Τζο του Ολυμπιακού.

Από έναν βαθμό πήραν Ουρουγουάη και Νότια Κορέα στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Μολονότι είχαν αμφότερες τις στιγμές τους για να σκοράρουν, έμειναν στο 0-0.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο είχαν δύο δοκάρια, στο φινάλε κάθε ημιχρόνου. Στο 43ο λεπτό, ο Γοδίν βρήκε με κεφαλιά το δεξί δοκάρι του Γκιού Κιμ, ενώ εκεί κατέληξε η μπάλα και μετά το τρομερό σουτ του Βαλβέρδε στο 89’. Από την άλλη, η κορυφαία στιγμή για τους Κορεάτες ήταν η ευκαιρία του Ουί-Τζο στο 34ο λεπτό!

Ο παίκτης του Ολυμπιακού σούταρε με τη μία από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε κι άλλος «ερυθρόλευκος», ο Ίνμπομ Χουάνγκ.

Ουρουγουάη – Νότια Κορέα 0-0fifa.com

Διαιτητής: Κλεμάν Τιρπέν (Γαλλία)
Κίτρινες: Κάσερες – Γκουέ-σουνγκ Τσο
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροσέτ, Κάσερες, Γκοντίν, Χιμένες, Ολιβέρα (79΄ Βίνια), Βαλβέρδε, Βεσίνο (78΄ Ντε λα Κρουζ), Μπεντανκούρ, Πελίστρι (88΄ Βαρέλα), Σουάρες (64΄ Καβάνι), Νούνιες
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Πάουλο Μπέντο): Σέουνγκ-γκιου Κιμ, Μουν-χουάν Κιμ, Μιν-τζάε Κιμ, Γιουνγκ-γκουόν Κιμ, Ιν-μπέομ Χουάνγκ, Γου-γεόνγκ Τζέονγκ, Χέουνγκ-μιν Σον, Τζάε-σουνγκ Λι (74΄ Τζουν-χο Σον), Σανγκ-χο Να (74΄ Κανγκ-ιν Λι), Ούι-τζο Χουάνγκ (74΄ Γκουέ-σουνγκ Τσο)

ΤΑ HIGHLIGHTS

Ελβετία – Καμερούν 1-0: Το «πλήγωσε» ένα δικό του παιδί

Η Ελβετία δεν εντυπωσίασε, αλλά «λύγισε» το Καμερούν με γκολ του Εμπολό, ο οποίος σκόραρε κόντρα στη γενέτειρά του.

Με το… δεξί μπήκαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ οι Ελβετοί, η οποίοι πανηγύρισαν την έκτη συνεχόμενη νίκη τους σε πρεμιέρα. Οι παίκτες του Μουράτ Γιακίν τα βρήκαν… σκούρα κόντρα στο Καμερούν, το οποίο, όμως, «πλήγωσε» ένα «δικό» του παιδί.

Ο λόγος για τον Μπριλ Εμπολό, ο οποίος με το γκολ που σημείωσε κόντρα στη γενέτειρά του έδωσε τη νίκη στην Ελβετία. Μάλιστα, ο παίκτης της Μονακό δεν πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε κι είχε ως αποτέλεσμα η αφρικανική χώρα να γνωρίσει την όγδοη συνεχόμενη ήττα της σε τελική φάση.

Μουντιάλ 2022
Ελβετία – Καμερούν 1-0fifa.com

Διαιτητής: Φακούντο Τέγιο (Αργεντινή)
Κίτρινες: Ελβέντι, Ακάντζι – Φαϊ
Κόκκινες:
ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Φρόιλερ, Τζάκα, Ροντρίγκεζ (90΄ Κομέρτ), Σο (72` Φράι), Βάργκας (81` Ρίντερ), Σακίρι (72` Οκαφόρ), Εμπολό (72` Σεφέροβιτς).
ΚΑΜΕΡΟΥΝ (Ριγκομπέρ Σονγκ): Ονανά, Ενκουλού, Ανγκισά, Εκαμπί (74` Ενκουντού), Τσούπο-Μοτίνγκ (74` Αμπουμπακάρ), Γκουέτ, Ονγκλά (68` Οντούα), Φαϊ, Μπεμό (81` Ενγκαμαλέου), Καστελέτο, Τολό.

ΤΑ HIGHLIGHTS

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

1ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Ισημερινός 1 2-0 3
  2. Ολλανδία 1 2-0 3
  3. Σενεγάλη 1 0-2 0
  4. Κατάρ 1 0-2 0

2ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Αγγλία 1 6-2 3
  2. ΗΠΑ 1 1-1 1
  3. Ουαλία 1 1-1 1
  4. Ιράν 1 2-6 0

3ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Σαουδική Αραβία 1 2-1 3
  2. Μεξικό 1 0-0 1
  3. Πολωνία 1 0-0 1
  4. Αργεντινή 1 1-2 0

4ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Γαλλία 1 4-1 3
  2. Δανία 1 0-0 1
  3. Τυνησία 1 0-0 1
  4. Αυστραλία 1 1-4 0

5ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Ισπανία 1 7-0 3
  2. Ιαπωνία 1 2-1 3
  3. Γερμανία 1 1-2 0
  4. Κόστα Ρίκα 1 0-7 0

6ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Βέλγιο 1 1-0 3
  2. Κροατία 1 0-0 1
  3. Μαρόκο 1 0-0 1
  4. Καναδάς 1 0-1 0

7ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Ελβετία 1 1-0 3
  2. Καμερούν 1 0-1 0
  3. Βραζιλία 0 0-0 0
  4. Σερβία 0 0-0 0

8ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Νότια Κορέα 1 0-0 1
  2. Ουρουγουάη 1 0-0 1
  3. Γκάνα 0 0-0 0
  4. Πορτογαλία 0 0-0 0

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κυριακή 20 Νοεμβρίου

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

  • 974 Stadium: Πορτογαλία – Γκάνα (8ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Lusail, Lusail: Βραζιλία – Σερβία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Ιράν (2ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Κατάρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Ολλανδία – Εκουαδόρ (1ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Αγγλία – ΗΠΑ (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Τυνησία – Αυστραλία (4ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Πολωνία – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Γαλλία – Δανία (4ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Αργεντινή – Μεξικό (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Βέλγιο – Μαρόκο (6ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Κροατία – Καναδάς (6ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Ισπανία – Γερμανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Καμερούν – Σερβία (7ος όμιλος – 12:00 – ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Γκάνα (8ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium, Ντόχα: Βραζιλία – Ελβετία (7ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Πορτογαλία – Ουρουγουάη (8ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

  • Khalifa, Ντόχα: Εκουαδόρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Αυστραλία – Δανία (4ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • 974 Stadium, Ντόχα: Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

  • Al-Thumama, Ντόχα: Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • Khalifa, Ντόχα: Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Κόστα Ρίκα – Γερμανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)
  • Lusail, Lusail: Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

  • (49) Khalifa, Ντόχα: 1Α – 2Β (17:00, ANT1+)
  • (50) Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: 1C – 2D (21:00, ANT1)

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

  • (52) Al-Thumama, Ντόχα: 1D – 2C (17:00, ANT1+)
  • (51) Al-Bayt, Al-Khor: 1B – 2A (21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου

  • (53) Al-Janoub, Al-Wakrah: 1Ε – 2F (17:00, ANT1+)
  • (54) 974 Stadium, Ντόχα: 1G – 2H (21:00, ANT1)

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου

  • (55) Education City, Ντόχα: 1F – 2E (17:00, ANT1+)
  • (56) Lusail, Lusail: 1H – 2G (21:00, ANT1)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου

  • (58) Education City, Ντόχα: Νικητής 53 – Νικητής 54 (17:00, ΑΝΤ1)
  • (57) Lusail, Lusail: Νικητής 49 – Νικητής 50 (21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

  • (60) Al-Thumama, Ντόχα: Νικητής 55 – Νικητής 56 (17:00, ΑΝΤ1)
  • (69) Lusail, Lusail: Νικητής 51 – Νικητής 52 (21:00, ΑΝΤ1)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου

  • Lusail, Lusail: Νικητής 57 – Νικητής 58 (21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου

  • Al-Bayt, Al-Khor: Νικητής 59 – Νικητής 60 (21:00, ΑΝΤ1)

ΤΕΛΙΚΟΙ

  • Lusail, Lusail: Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου

  • Khalifa, Ντόχα: Μικρός Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)

Ακολουθήστε το Newsbomb και στο κανάλι μας στο YouTube.



Πηγή

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *