Μουντιάλ 2022, Κατάρ – Ισημερινός 0-2: Διαφορά ποιότητας κι εμπειρίας

Αθλητικά

Μουντιάλ 2022: Ο Ισημερινός κυριάρχησε κόντρα στο Κατάρ, επικρατώντας 2-0, με δύο τέρματα του Ένερ Βαλένσια, στο εναρκτήριο παιχνίδι του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι διοργανωτές είχαν τον ενθουσιασμό, αλλά η εθνική ομάδα της Λατινικής Αμερικής διέθετε ποιότητα κι εμπειρία.

Το γεγονός ότι οι παίκτες του Κατάρ αγωνίζονται στο εγχώριο πρωτάθλημα, ενώ αρκετοί από τους αντιπάλους τους παίζουν σε κορυφαία πρωταθλήματα έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Οι ποδοσφαιριστές του Ισημερινού πήραν το «πάνω χέρι» από τα πρώτα λεπτά και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν από τους οικοδεσπότες που ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν.

Με οδηγό τον Βαλένσια, η ομάδα του Αλφάρο βρήκε γκολ μόλις στο 3ο λεπτό, το οποίο, όμως, ακυρώθηκε, μετά την παρέμβαση του VAR. Αυτό, όμως, δεν πτόησε τον επιθετικό της Φενέρμπαχτσε, ο οποίος κέρδισε κι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-0 στο 16ο λεπτό, ενώ στο 31’ με κεφαλιά σημείωσε και δεύτερο τέρμα.

Από εκεί και πέρα, ο Ισημερινός, ουσιαστικά, έκανε διαχείριση του προβαδίσματος. Μάλιστα, το έπραξε με σχετική ευκολία, από τη στιγμή που ο Σάντσεθ δεν πήρε ιδιαίτερα ρίσκα.

Ο σκόρερ των νικητών δέχθηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα και στο δεύτερο ημίχρονο έγινε αλλαγή, καθώς είχε ενοχλήσεις στο γόνατο. Όπως είναι φυσικό αυτό προκάλεσε ανησυχία στην ομάδα της Λατινικής Αμερικής, όπου πανηγύρισαν με την ψυχή τους το «τρίποντο».

Κατάρ – Ισημερινός 0-2fifa.com

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντανιέλε Ορσάτο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αλ Σεμπ, Αλί, Μπουντιάφ, Αφίφ – Καϊσέδο, Μέντες
ΚΑΤΑΡ (Φέλιξ Σάντσεθ): Αλ Σεμπ, Μιγκέλ, Χασάν, Αχμέντ, Χισάμ, Κούκι, Χατέμ, Αλ Χάιντος (72΄ Γουάντ), Μπουντιάφ, Αφίφ, Αλί (72΄ Μουντάρι).
ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ (Γκουστάβο Χούλιο Αλφάρο): Γκαλίντες, Τόρες, Χινκαπιέ, Εστουπινιάν, Πρεσιάδο, Ιμπάρα (68΄ Σαρμιέντο), Πλάτα, Μέντες, Καϊσέδο (90΄ Φράνκο), Εστράδα (90΄ Κ. Ροντρίγκες), Βαλένσια (77΄ Σιφουέντες).

ΤΑ HIGHLIGHTS

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (1ος όμιλος)

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Εκουαδόρ 1 2-0 3
  2. Κατάρ 1 0-2 0
  3. Σενεγάλη 0 0-0 0
  4. Ολλανδία 0 0-0 0

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κυριακή 20 Νοεμβρίου

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

  • Khalifa, Ντόχα: Αγγλία – Ιράν (2ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Σενεγάλη – Ολλανδία (1ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: ΗΠΑ – Ουαλία (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

  • Lusail, Lusail: Αργεντινή – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Δανία – Τυνησία (4ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium, Ντόχα: Μεξικό – Πολωνία (3ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Γαλλία – Αυστραλία (4ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

  • Al-Bayt, Al-Khor: Μαρόκο – Κροατία (6ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Γερμανία – Ιαπωνία (5ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Ισπανία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος – 18:00 – ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Βέλγιο – Καναδάς (6ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Ελβετία – Καμερούν (7ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Ουρουγουάη – Νότια Κορέα (8ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Πορτογαλία – Γκάνα (8ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Lusail, Lusail: Βραζιλία – Σερβία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Ιράν (2ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Κατάρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Ολλανδία – Εκουαδόρ (1ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Αγγλία – ΗΠΑ (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Τυνησία – Αυστραλία (4ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Πολωνία – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Γαλλία – Δανία (4ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Αργεντινή – Μεξικό (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Βέλγιο – Μαρόκο (6ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Κροατία – Καναδάς (6ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Ισπανία – Γερμανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Καμερούν – Σερβία (7ος όμιλος – 12:00 – ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Γκάνα (8ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium, Ντόχα: Βραζιλία – Ελβετία (7ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Πορτογαλία – Ουρουγουάη (8ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

  • Khalifa, Ντόχα: Εκουαδόρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Αυστραλία – Δανία (4ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • 974 Stadium, Ντόχα: Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

  • Al-Thumama, Ντόχα: Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • Khalifa, Ντόχα: Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Κόστα Ρίκα – Γερμανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)
  • Lusail, Lusail: Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

  • (49) Khalifa, Ντόχα: 1Α – 2Β (17:00, ANT1+)
  • (50) Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: 1C – 2D (21:00, ANT1)

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

  • (52) Al-Thumama, Ντόχα: 1D – 2C (17:00, ANT1+)
  • (51) Al-Bayt, Al-Khor: 1B – 2A (21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου

  • (53) Al-Janoub, Al-Wakrah: 1Ε – 2F (17:00, ANT1+)
  • (54) 974 Stadium, Ντόχα: 1G – 2H (21:00, ANT1)

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου

  • (55) Education City, Ντόχα: 1F – 2E (17:00, ANT1+)
  • (56) Lusail, Lusail: 1H – 2G (21:00, ANT1)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου

  • (58) Education City, Ντόχα: Νικητής 53 – Νικητής 54 (17:00, ΑΝΤ1)
  • (57) Lusail, Lusail: Νικητής 49 – Νικητής 50 (21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

  • (60) Al-Thumama, Ντόχα: Νικητής 55 – Νικητής 56 (17:00, ΑΝΤ1)
  • (69) Lusail, Lusail: Νικητής 51 – Νικητής 52 (21:00, ΑΝΤ1)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου

  • Lusail, Lusail: Νικητής 57 – Νικητής 58 (21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου

  • Al-Bayt, Al-Khor: Νικητής 59 – Νικητής 60 (21:00, ΑΝΤ1)

ΤΕΛΙΚΟΙ

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου

  • Khalifa, Ντόχα: Μικρός Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου

  • Lusail, Lusail: Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)

Ακολουθήστε το Newsbomb και στο κανάλι μας στο YouTube.

Διαβάστε επίσης:

Μουντιάλ 2022: Ο Βαλένσια το πρώτο γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Μουντιάλ 2022: Κατάμεστο το γήπεδο για το Κατάρ – Ισημερινός

Μουντιάλ 2022: Εντυπωσιακές εικόνες και καθηλωτικός Μόργκαν Φρίμαν



Πηγή

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *