Μουντιάλ 2022, Γαλλία – Αυστραλία 4-1: «Τεσσάρα» με ιστορικό Ζιρού!

Αθλητικά

Μουντιάλ 2022: Η Γαλλία ξεπέρασε το σοκ του γρήγορου γκολ της Αυστραλίας, επικράτησε 4-1 και ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο την υπεράσπιση του τίτλου της, σε μια ιστορική βραδιά για τον Ολιβιέ Ζιρού. 

Οι «μπλε», παρά την απουσία του Καρίμ Μπενζεμά, έδειξαν στην πρεμιέρα τους ότι είναι έτοιμοι να διεκδικήσουν το «back-to-back».

Το έπραξαν, μάλιστα, κόντρα σε μια «σκληροτράχηλη» ομάδα, η οποία με το «καλημέρα» στο ματς ξύπνησε τους εφιάλτες που έχει κάθε κάτοχος του τροπαίου. Είναι χαρακτηριστικό ότι είναι μόλις η τέταρτη φορά στις τελευταίες 13 διοργανώσεις που η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια ξεκινάει με νίκη στο επόμενο Μουντιάλ.

Η Αυστραλία προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό και στο πρώτο 20λεπτο έβαλε δύσκολα στη Γαλλία, η οποία, όμως, γύρισε το ματς σε διάστημα έξι λεπτών. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου τα «καγκουρό» είχαν δοκάρι για το 2-2, αλλά μετά την ανάπαυλα οι «μπλε» κυριάρχησαν.

Με τον Εμπαπέ σε μεγάλα κέφια και τον Ζιρού να γράφει ιστορία, πήραν μια επιβλητική νίκη σε ένα εξαιρετικά δύσκολο (αλλά και «χορταστικό») ματς. Ο επιθετικός της Μίλαν σημείωσε δύο τέρματα έφτασε τα 51 με το εθνόσημο κι ισοφάρισε τον Τιερί Ανρί στην ιστορική λίστα των πρώτων σκόρερ της Γαλλίας.

Γαλλία – Αυστραλία 4-1fifa.com

Διαιτητής: Βίκτορ Γκόμες (Ν. Αφρική)
Κίτρινες: Ντιούκ, Ιρβάιν, Μόουι
ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ (89’ Κουντέ), Κονατέ, Ουπαμεκανό, Λούκας Ερναντές (13’ λ. τρ. Τεό Ερναντές), Τσουαμενί (77’ Φοφανά), Ραμπιό, Ντεμπελέ (77’ Κομάν), Γκριεζμάν, Μπαπέ, Ζιρού (89’ Τουράμ).
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκράχαμ Άρνολντ): Ράιαν, Άτκινσον (85’ Ντέγκενεκ), Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Μόουι, Ιρβάιν (85’ Μπάκους), ΜακΓκρι (73’ Μέιμπιλ), Γκούντγουιν (74’ Κουόλ), Λέκι, Ντιούκ (56’ Κάμινγκς).

ΤΑ HIGHLIGHTS

Μεξικό – Πολωνία 0-0: «Κόλλησαν» στο «μηδέν»

Το Μεξικό ήταν καλύτερο, αλλά η Πολωνία είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία, ωστόσο καμία ομάδα δεν σκόραρε κι η «λευκή» ισοπαλία ήταν η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το «δώρο» που τους έκανε η Σαουδική Αραβία, καθώς «κόλλησαν» στο 0-0, σε ένα γενικά κακό ματς.

Αν πάντως άξιζε κάποια το «τρίποντο», αυτή ήταν του Χεράρδο Μαρτίνο. Το Μεξικό είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά μεγάλος πρωταγωνιστής του αποδείχθηκε ο Γκιγέρμο Οτσόα.

Ο έμπειρος τερματοφύλακας έκανε την επέμβαση του αγώνα, καθώς απέκρουσε το πέναλτι του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος απέτυχε ξανά να σημειώσει το πρώτο του τέρμα σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Από την άλλη, ο Σέσνι είχε περισσότερη δουλειά, αλλά έκανε κι αυτός το καθήκον, με αποτέλεσμα οι ομάδες να πάρουν από έναν βαθμό.

Μουντιάλ 2022
Μεξικό – Πολωνία 0-0fifa.com

Διαιτητής: Κρις Μπιθ (Αυστραλία)
Κίτρινες: Σάντσες, Μορένο – Ζιελίνσκι
ΜΕΞΙΚΟ (Τάτα Μαρτίνο): Οτσόα, Μόντες, Μορένο, Σάντσες, Γκαγιάρδο, Άλβαρες, Ερέρα (71΄ Ροντρίγκες), Τσάβες, Βέγκα (84΄ Αντούνα Χιμένες), Μαρτίν (71΄ Ραούλ Χιμένες), Λοσάνο.
ΠΟΛΩΝΙΑ (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Στσέζνι, Κας, Κίβιορ, Γκλικ, Μπερεζίνσκι, Ζαλέβσκι, Κριχόβιακ, Καμίνσκι, Σεμπαστιάν Σιμάνσκι (72΄ Φρανκόφσκι), Λεβαντόφσκι, Ζιελίνσκι (87΄ Μίλικ).

ΤΑ HIGHLIGHTS

Δανία – Τυνησία 0-0: «Μπλόκο» των «αετών»

Η Τυνησία έβαλε δύσκολα στη Δανία και τελικά κατάφερε να πάρει τον βαθμό, με τις δύο ομάδες να μείνουν στη «λευκή» ισοπαλία. Οι δύο ομάδες έδωσαν τη μάχη τους, είχαν τις στιγμές τους, αλλά στο τέλος μας «χάρισαν» το πρώτο 0-0 του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ.

Η αναμέτρηση, πάντως, είχε καλό ρυθμό, με την Τυνησία να είναι καλύτερη στο πρώτο μέρος, όπου ο Τζεμπαλί έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σμάιχελ να τον νικάει στο τετ-α-τετ στο 43’. Νωρίτερα, το τέρμα που είχε σημείωσε δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Μετά την ανάπαυλα οι Δανοί ανέβασαν την απόδοση τους, πήραν την κατοχή και προσπάθησαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Ο Ντάμεν, όμως, δήλωσε «παρών», όποτε χρειάστηκε, ενώ στο 70ο λεπτό ο Κορνέλιους έστειλε από κοντά την μπάλα στο δοκάρι, στη μεγαλύτερη ευκαιρία.

Γκολ που δεν μέτρησε ως οφσάιντ είχαν κι οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο μέρος, ενώ στις καθυστερήσεις ζήτησαν πέναλτι για χέρι.

Στα αξιοσημείωτα, φυσικά, η συμμετοχή του Κρίστιαν Έρικσεν, ο οποίος ξεκίνησε βασικός, 528 ημέρες μετά την κατάρρευση στο Euro 2020.

Μουντιάλ 2022
Δανία – Τυνησία 0-0fifa.com

Διαιτητής: Σέζαρ Αρτούρο Ράμος Παλασουέλος (Μεξικό)
Κίτρινες: Κενισί – Ρ. Κρίστενσεν, Γένσεν
ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Αντερσεν, Κιάερ (65΄ Γένσεν), Α. Κρίστενσεν, Μάελε, Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (45΄+ Ντάμσγκααρντ), Ερικσεν, Σκοβ Ολσεν (65΄ Λίντσρεμ), Ντόλμπεργκ (65΄ Κορνέλιους), Ρ. Κρίστενσεν
ΤΥΝΗΣΙΑ (Τζαλέλ Καντρί): Νταχμέν, Αμπντί, Ταλμπί, Μεριά, Μπρον, Ντρέγκερ (88΄ Κεσχρίντα), Λαϊντουνί (88΄ Σασί), Σκίρι, Μπεν Σλιμάν (67΄ Σλίτι), Μσακνί (80΄ Μεζμπρί), Τζεμπαλί (80΄ Κενισί)

ΤΑ HIGHLIGHTS

Πρώτη «βόμβα»! Η Αργεντινή ηττήθηκε 2-1 από τη Σαουδική Αραβία

Θύμα τεράστιας έκπληξης έπεσε η Αργεντινή, η οποία ηττήθηκε από τη μαχητική Σαουδική Αραβία. Τα «γεράκια» κέρδισαν 2-1 με ανατροπή κι ανάγκασαν την «αλμπισελέστε», στην πρώτη ήττα της σε πρεμιέρα, από το 1990.

Μουντιάλ 2022
Αργεντινή – Σαουδική Αραβία 1-2fifa.com

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)
Κίτρινες: Αλ Μαλκί (67′), Αλ Μπουλαϊχί (75′), Σαλέμ (79′), Σαούντ (82′), Ναβάφ (92′) Αλ Οβάις (92′)
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλόνι): Εμιλιάνο Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο (59′ Λισάντρο Μαρτίνες), Οταμέντι, Ταλιαφίκο (71′ Ακούνια), Ντε Πολ, Παρέδες (59′ έντσο Φερνάντες), Πάπου Γκόμες (59′ Χουλιάν Αλβάρες), Λαουτάρο Μαρτίνες, Ντι Μαρία, Μέσι
ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (Εβρέ Ρενάρ): Αλ Οβάις, Αλ- Μπουλαϊχί, Αμπντουλχαμίντ (99′ Αλ-Μπουαράικ), Αλ-Σαρχάνι (90′ Αλ Μπουραίκ) , Αλ-Ταμπάκτι, Αλ-Μάλκι, Αλ-Νταουσάρι, Αλ-Σεχρί (78′ Αλ Γκανάμ), Κάνο, Αλ-Φαράχ (45′ Αλ Αμπέμπ, 89′ Αλ Αμρί) , Αλ-Μπουραικάν (89′ Ασίρι).

ΤΑ HIGHLIGHTS

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

1ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Ισημερινός 1 2-0 3
  2. Ολλανδία 1 2-0 3
  3. Σενεγάλη 1 0-2 0
  4. Κατάρ 1 0-2 0

2ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Αγγλία 1 6-2 3
  2. ΗΠΑ 1 1-1 1
  3. Ουαλία 1 1-1 1
  4. Ιράν 1 2-6 0

3ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Σαουδική Αραβία 1 2-1 3
  2. Μεξικό 1 0-0 1
  3. Πολωνία 1 0-0 1
  4. Αργεντινή 1 1-2 0

4ος όμιλος

  • ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΓΚΟΛ Β.
  1. Γαλλία 1 4-1 0
  2. Δανία 1 0-0 1
  3. Τυνησία 1 0-0 1
  4. Αυστραλία 1 1-4 0

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κυριακή 20 Νοεμβρίου

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

  • Al-Bayt, Al-Khor: Μαρόκο – Κροατία (6ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Γερμανία – Ιαπωνία (5ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Ισπανία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος – 18:00 – ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Βέλγιο – Καναδάς (6ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Ελβετία – Καμερούν (7ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Ουρουγουάη – Νότια Κορέα (8ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Πορτογαλία – Γκάνα (8ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Lusail, Lusail: Βραζιλία – Σερβία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Ιράν (2ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Κατάρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Ολλανδία – Εκουαδόρ (1ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Αγγλία – ΗΠΑ (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Τυνησία – Αυστραλία (4ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Πολωνία – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Γαλλία – Δανία (4ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Αργεντινή – Μεξικό (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος – 12:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Βέλγιο – Μαρόκο (6ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • Khalifa, Ντόχα: Κροατία – Καναδάς (6ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Ισπανία – Γερμανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Καμερούν – Σερβία (7ος όμιλος – 12:00 – ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Γκάνα (8ος όμιλος – 15:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium, Ντόχα: Βραζιλία – Ελβετία (7ος όμιλος – 18:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Πορτογαλία – Ουρουγουάη (8ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

  • Khalifa, Ντόχα: Εκουαδόρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Thumama, Ντόχα: Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Αυστραλία – Δανία (4ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Education City, Ντόχα: Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • 974 Stadium, Ντόχα: Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)
  • Lusail, Lusail: Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

  • Al-Thumama, Ντόχα: Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • Khalifa, Ντόχα: Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)
  • Al-Bayt, Al-Khor: Κόστα Ρίκα – Γερμανία (5ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

  • Al-Janoub, Al-Wakrah: Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1)
  • Education City, Ντόχα: Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος – 17:00, ΑΝΤ1+)
  • 974 Stadium: Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1+)
  • Lusail, Lusail: Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος – 21:00, ΑΝΤ1)

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

  • (49) Khalifa, Ντόχα: 1Α – 2Β (17:00, ANT1+)
  • (50) Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan: 1C – 2D (21:00, ANT1)

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

  • (52) Al-Thumama, Ντόχα: 1D – 2C (17:00, ANT1+)
  • (51) Al-Bayt, Al-Khor: 1B – 2A (21:00, ΑΝΤ1)

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου

  • (53) Al-Janoub, Al-Wakrah: 1Ε – 2F (17:00, ANT1+)
  • (54) 974 Stadium, Ντόχα: 1G – 2H (21:00, ANT1)

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου

  • (55) Education City, Ντόχα: 1F – 2E (17:00, ANT1+)
  • (56) Lusail, Lusail: 1H – 2G (21:00, ANT1)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου

  • (58) Education City, Ντόχα: Νικητής 53 – Νικητής 54 (17:00, ΑΝΤ1)
  • (57) Lusail, Lusail: Νικητής 49 – Νικητής 50 (21:00, ΑΝΤ1)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

  • (60) Al-Thumama, Ντόχα: Νικητής 55 – Νικητής 56 (17:00, ΑΝΤ1)
  • (69) Lusail, Lusail: Νικητής 51 – Νικητής 52 (21:00, ΑΝΤ1)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου

  • Lusail, Lusail: Νικητής 57 – Νικητής 58 (21:00, ΑΝΤ1)

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου

  • Al-Bayt, Al-Khor: Νικητής 59 – Νικητής 60 (21:00, ΑΝΤ1)

ΤΕΛΙΚΟΙ

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου

  • Khalifa, Ντόχα: Μικρός Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου

  • Lusail, Lusail: Τελικός (17:00, ΑΝΤ1)

Ακολουθήστε το Newsbomb και στο κανάλι μας στο YouTube.



Πηγή

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *