Εθνική ομάδα: Βήμα πρωτιάς κόντρα στην «οικοδέσποινα» – Η ώρα και το κανάλι του Ελλάδα – Ιταλία

Αθλητικά

Εθνική ομάδα: Η Ελλάδα αντιμετωπίζει την «οικοδέσποινα», Ιταλία, με στόχο το «2 στα 2», με το οποίο θα «αγκαλιάσει» την πρώτη θέση στον Γ’ όμιλο του Eurobasket 2022.

Η Εθνική έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στην Κροατία, αλλά με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της.

Οι Κροάτες μείωσαν σε 82-84, αλλά ο «Greek Freak» έκανε δύο καθοριστικές τάπες και σημείωσε πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό για να «σφραγίσει» τη νίκη της «επίσημης αγαπημένης».

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έπαιξαν με τη «φωτιά», αλλά στο τέλος έδειξαν ότι μπορουν να ανταποκριθούν στις δυσκολίες. Η σκληράδα κι η αποφασιστικότητα στην άμυνα έκαναν τη διαφορά και το ζητούμενο είναι να βρουν μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοσή τους.

Σε κάτι περισσότερο από 24 ώρες, η Ελλάδα αντιμετωπίζει την «οικοδέσποινα» Ιταλία, στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου. Σε περίπτωση νίκης η «γαλανόλευκη», ουσιαστικά, θα «αγκαλιάσει» την πρώτη θέση και θα μπορεί να δει τα επόμενα τρία ματς, ως μια ευκαιρία για να προετοιμαστεί για τα νοκ άουτ.

Ο Δημήτρης Ιτούδης μιλώντας στην ΕΡΤ αποκάλυψε ότι «ο Παπαγιάννης έχει ελπίδες να αγωνιστεί» κόντρα στην Ιταλία. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός τον άφησε εκτός με την Κροατία, δίνοντας του μια ημέρα εξτρά ξεκούρασης.

Όσον αφορά στην ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κι επικράτησε άνετα (83-62) της Εσθονίας, στη δική της πρεμιέρα στο Μιλάνο.

Η αναμέτρηση της Ελλάδας με την Ιταλία είναι προγραμματισμένη για το βράδυ του Σαββάτου (3/9) στις 22:00. Το ματς θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ1, ενώ μπορείτε να δείτε την εξέλιξη του μέσα από το Live Blog του Newsbomb.gr

Το πρόγραμμα και οι μεταδόσεις του Eurobasket 2022

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

1 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30 (ΕΡΤ3)

Ισπανία – Βουλγαρία

114-87

15:30 (ΕΡΤ1)

Βοσνία Ερζ. – Ουγγαρία

95-85

17:15

Τουρκία – Μαυροβούνιο

72-68

18:15 (ΕΡΤ1)

Σλοβενία – Λιθουανία

92-85

20:00 (ΕΡΤ3)

Βέλγιο – Γεωργία

79-76

21:30 (ΕΡΤ1)

Γαλλία – Γερμανία

63-76

2 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Ισραήλ – Φινλανδία

89-87

15:15 (ΕΡΤ3)

Ουκρανία – Μ. Βρετανία

90-61

18:00 (ΕΡΤ1)

Κροατία – Ελλάδα

85-89

18:30

Πολωνία – Τσεχία

99-84

22:00 (ΕΡΤ1)

Ιταλία – Εσθονία

83-62

22:00

Σερβία – Ολλανδία

100-76

3 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Μαυροβούνιο – Βέλγιο

15:00

Φινλανδία – Πολωνία

15:15 (ΕΡΤ3)

Μ. Βρετανία – Κροατία

15:30

Γερμανία – Βοσνία Ερζ.

17:15

Βουλγαρία – Τουρκία

18:00 (ΕΡΤ1)

Εσθονία – Ουκρανία

18:30

Τσεχία – Σερβία

18:45 (ΕΡΤ Sports)

Λιθουανία – Γαλλία

20:00 (ΕΡΤ3)

Γεωργία – Ισπανία

21:30

Ουγγαρία – Σλοβενία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ελλάδα – Ιταλία

22:00

Ολλανδία – Ισραήλ

4 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Βουλγαρία – Μαυροβούνιο

15:30 (ΕΡΤ3)

Λιθουανία – Γερμανία

17:15 (ΕΡΤ1)

Ισπανία – Βέλγιο

18:45 (ΕΡΤ3)

Σλοβενία – Βοσνία Ερζ.

20:00

Τουρκία – Γεωργία

21:30 (ΕΡΤ3)

Γαλλία – Ουγγαρία

5 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Πολωνία – Ισραήλ

15:15 (ΕΡΤ3)

Κροατία – Εσθονία

18:00 (ΕΡΤ1)

Μ. Βρετανία – Ελλάδα

18:30

Τσεχία – Ολλανδία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ουκρανία – Ιταλία

22:00

Σερβία – Φινλανδία

6 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Βέλγιο – Τουρκία

15:00

Ολλανδία – Πολωνία

15:15 (ΕΡΤ 3)

Εσθονία – Μ. Βρετανία

15:30

Βοσνία – Γαλλία

17:15

Μαυροβούνιο – Ισπανία

18:00 (ΕΡΤ1)

Ελλάδα – Ουκρανία

18:15

Ουγγαρία – Λιθουανία

18:30

Φινλανδία – Τσεχία

20:00 (ΕΡΤ 3)

Γεωργία – Βουλγαρία

21:30

Γερμανία – Σλοβενία

22:00 (ΕΡΤ1)

Ιταλία – Κροατία

22:00 (ΕΡΤ Sports)

Ισραήλ – Σερβία

7 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30 (ΕΡΤ 3)

Τουρκία – Ισπανία

15:30

Λιθουανία – Βοσνία Ερζ.

17:15

Βουλγαρία – Βέλγιο

18:15 (ΕΡΤ1)

Γαλλία – Σλοβενία

20:00

Γεωργία – Μαυροβούνιο

21:30 (ΕΡΤ1)

Ουγγαρία – Γερμανία

8 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Φινλανδία – Ολλανδία

15:15 (ΕΡΤ 3)

Κροατία – Ουκρανία

18:00 (ΕΡΤ1)

Εσθονία – Ελλάδα

18:30

Τσεχία – Ισραήλ

22:00 (ΕΡΤ Sports)

Μ. Βρετανία – Ιταλία

22:00 (ΕΡΤ1)

Σερβία – Πολωνία

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

10 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

61 (ΕΡΤ 3)

Β2 – Α3

*

63 (ΕΡΤ1)

Α1 – Β4

*

65 (ΕΡΤ 3)

Β1 – Α4

*

67 (ΕΡΤ1)

Α2 – Β3

*

11 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

62 (ΕΡΤ 3)

Γ1 – Δ4

*

64 (ΕΡΤ1)

Δ2 – Γ3

*

66 (ΕΡΤ1)

Γ2 – Δ3

*

68 (ΕΡΤ 3)

Δ1 – Γ4

*

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 13:00, 15:45, 19:00, 20:45

ΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

13 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

69 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 61 – Νικητής 62

*

70 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 63 – Νικητής 64

*

14 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

71 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 65 – Νικητής 66

*

72 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 67 – Νικητής 68

*

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 18:15, 21:30

ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ – 16 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

73 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 69 – Νικητής 70

74 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 71 – Νικητής 72

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 18:15, 21:30

ΤΕΛΙΚΟΙ – 18 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

Μικρός τελικός (ΕΡΤ 3)

Ηττημένος 73 – Ηττημένος 74

18:15

Τελικός (ΕΡΤ1)

Νικητής 73 – Νικητής 74

21:30

Σχετικές ειδήσεις



Πηγή

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.