Ήττα με 1-0 από την Αϊντχόφεν για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο του φιλικό στην Ολλανδία

Οικονομία

Την ήττα με 1-0 σκορ από την Αϊντχόφεν γνώρισε την Τετάρτη ο ΠΑΟΚ, στο πρώτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, που διεξήχθη στο «Philips Stadium».

Στο 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε προσπάθεια του Φαν Χίνκελ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μαντουέκε με κοντινό πλασέ, μετά από ολιγωρία της άμυνας των «ασπρόμαυρων», άνοιξε το σκορ για την PSV.

Με εντελώς διαφορετική ενδεκάδα επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο για το β’ ημίχρονο ο δικέφαλος του Βορρά,με τον Ολιβέιρα να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ

Αϊντχόφεν-ΠΑΟΚ 1-0

Γκολ: 26′ Μαντουέκε (PSV)

Κίτρινες: Α. Ζίβκοβιτς (ΠΑΟΚ)

Δοκάρια: 25′ Φαν Χίνκελ (PSV)

PSV Αϊντχόφεν (Ρότζερ Σμιντ): Ντρόμελ, Μουένε, Ραμάλιο, Μποσάγκλι, Μαξ, Σανγκαρέ, Φαν Χίνκελ, Μαντουέκε, Γκέτσε, Φερτέσεν, Ζάχαβι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Εσίτι, Λάμπρου, Καγκάβα, Σφιντέρσκι.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Μιχάι, Ροντρίγκο, Λύρατζης, Σβαμπ, Νινούα, Βρακάς, Τζόλης, Μουργκ και Ολιβέιρα (78′ Κούτσιας)